„Szabad ember nem retteg, szabad ember érdeklődik, figyel, kérdez, kommunikál. Szabad ember elviseli a kritikát.
Aki nem akar szembenézni a jövőben várható változásokkal, ami egyébként egyenesen következik az áhított szabadságból, az kénytelen-kelletlen le fog maradni. (…) A munkához végzettség kell, ahhoz meg tanulás. Sajnos a tudás, amit az elmúlt ötven évből hoztunk magunkkal, kevésnek bizonyult. Vagy vállaljuk a versenyt, vagy egymás torkát elharapva lemorzsolódunk. (…)
Hosszú időnek kell még eltelnie, mire jön egy generáció, amelyik nem az ellenséget látja a másikban, hanem a partnert. Egyszerűen talán csak azért, mert nincs szüksége több pénzre és az ezzel együtt járó hatalomra. A politika akkor talán végre szolgáltatni fog, és nem uralkodni. (…)
Nem vagyunk képesek felnőtté válni. Ha nincs, aki eldöntse helyettünk, mit kell tennünk, zavarba jövünk, frusztrálódunk, gyűlölködni kezdünk, s végül verekszünk.
A szabadság nem azt jelenti, hogy bárhol megvehetem, amit legyártanak számomra, hanem, hogy jogom van önállóan dönteni. Tehát ad abszurdum le tudok mondani valamiről, ha belátom szükségtelenségét, vagy képes vagyok felfogni, hogy azért, mert jegyet vettem egy kulturális eseményre, nem kötelező azt végigunatkoznom. Ez az öntudatos időpocsékolás a helyzetfelismerés végzetes hiányáról árulkodik. Eredménye pedig a színpadon tapasztalható ágálás és manír. Olcsó reklámok élőben.”
Schilling Árpád: Egy szabadulóművész feljegyzései, 2007.
Schilling Árpád: Egy szabadulóművész feljegyzései című szövegét 2007-ben, háromezer példányban jelentette meg a Krétakör. Az ingyen elvihető kiadvány valamennyi példánya elfogyott az előadások és más Krétakör rendezvények alkalmával. Háromezer polcon, asztalon, íróasztalfiókban, szemetes kosárban (?) hever ez a kis füzet. Bár a szöveg célja szerint - nem ritkán provokatív hangvétellel - elsősorban vitaindítóként kívánt funkcionálni, közvetlen reakció mindezidáig nem született rá, sem a színházi szakma, sem más szakterület részéről.
Vajda Gergely Amerikában élő karmester és zeneszerző a szövegből inspirálódva, annak részleteit felhasználva komponálta annak egyik fejezetével azonos, Vákuum című zeneművét, amelynek ősbemutatójára a Zeneakadémia Nagytermében kerül sor az UMZE Kamarazenekar előadásában, 2008. december 2-án, 19.30-as kezdéssel, vezényel a szerző.
(Koncert látogatói ajándékba kapják a szöveg második, javított kiadását.)
Részletek és jegyvásárlás:
www.umze.hu/html/concerts/08_12_02/08_12_02_hu.html
www.fidelio.hu/koncertek.asp
A szöveg második, javított kiadásának digitális változata letölthető innen.